Pravica chce rušiť svoje reformy. Alebo omyly?

17. januára 2012, glvac, Nezaradené

Pravicové strany chcú zrušiť sociálne príspevky pre bohatých. Tak toto je agenda strán neschopnej rozpadnutej koalície, ako ušetriť peniaze a zaplátať diery v štátnom rozpočte po voľbách 2012. Sníva sa mi? Spomenul som si totiž na reformy druhej Dzurindovej vlády. Totiž mnohé z tých príspevkov, ktoré chce pravica zrušiť je výsledkom ospevovaných pravicových reforiem.
Od januára 2004 rozhodla Dzurindova vláda, že prídavok na dieťa  ( vtedy  500 korún) a daňový bonus ( vtedy 400 korún) budú dostávať všetci rodičia. Aj tí veľmi bohatí. A takto to funguje už osem rokov. Milióny štát vypláca ľuďom, ktorí sociálne príspevky nepotrebujú. V súčasnosti je táto podpora vyše 41 eur mesačne na dieťa (prídavok na dieťa= 21,25, daňový bonus = 20,51). A takto odtekali peniaze celkom zbytočne po,, fantastickej Kaníkovej reforme“.  Dnes ju chcú zrušiť.  No nepovedia, že to vďaka nim sa roky vyhadzovali peniaze von oknom. 
Ďalším príkladom je tzv.  podpora v nezamestnanosti. Pravicové strany dnes uvažujú, že ju znížia, pretože je vysoká. Ľudia s vyššími príjmami totiž dostávajú zo Sociálnej poisťovne okolo 1100 eur mesačne. A ja sa pýtam, prečo pravica odrazu ruší a spochybňuje svoje reformné kroky? Veď vraj boli úžasné. Nikto z pravicových strán však ani pri úvahe o znížení tohto príspevku nepovedal, že to bol ich ďalší omyl. Prečo by ho inak rušili.   
Naproti tomu Smer – SD sa počas svoje vlády postaral o zjednodušenie podmienok nároku na podporu, aby ochránil počas krízy ľudí po strate zamestnania a  podporu sme priznali aj mamičkám po rodičovskej dovolenke. To je opatrenie, ktoré pomohlo ľuďom v núdzi.
Nakoniec sa dotknem aj rovnej dane, kde sa snažia niektorí celé Slovensko presvedčiť o jej nedotknuteľnosti. Smer rovnú daň zachoval. Ale úprimne, komu z vás zvýšila príjmy? Ak sa dnes pozerám na Ivana Mikloša, ktorý z rovnej dane robí fetiš je to viac než smutné. Rovná daň , naša konkurečná výhoda mala Slovensko pohnúť vpred. No bohužiaľ nestalo sa. Zahraničných investorov rovná daň poteší, neprišli však kvôli  nej ale pre lacnú pracovnú silu a dotácie, ktorými ich štát upláca. Taká je realita. Rovnú daň máme na Slovensku už osem rokov, no ak porovnám nezamestnanosť v roku 2004 a v roku 2011, opäť musím konštatovať, že ma to nepresvedčilo. V januári 2004 bola nezamestnanosť 16,6 % a  v decembri toho istého roku 13,07 %. A ako to vyzerá teraz, v roku 2011? V októbri bola nezamestnanosť  13,6 % a v novembri 13,3%. Tak o akom prínose to vlastne hovoríme? 
Tieto opatrenia len ukazujú, ako veľmi sú pravicoví politici vzdialení od bežného života ľudí. Netušia ako kto žije, experimentujú a rozhadzujú dínom – dánom. A takýmto zveríme do rúk krajinu. Ja som proti tomu, aby zo Slovenska a jeho obyvateľov robili pokusné laboratórium.